Uchwała Rady Nr XX/168/13 z dnia 2013-12-30
Numer | XX/168/13 |
---|---|
Data wydania | 2013-12-30 |
w sprawie | przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Bargłów Kościelny na 2014 rok. |
Uchwała Nr XX/168/2013
Rady Gminy Bargłów Kościelny
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Bargłów Kościelny na 2014 rok.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U.
z 2013 r. poz. 594; zm.: Dz. U. z 2013 r. poz. 645) oraz art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856) po zaopiniowaniu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Augustowie oraz dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich uchwala się, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Bargłów Kościelny na 2014 r., stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
| Przewodniczący Rady Gminy |
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XX/168/2013
Rady Gminy Bargłów Kościelny
z dnia 30 grudnia 2013 r.
PROGRAM OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY BARGŁÓW KOŚCIELNY NA 2014 ROK.
§ 1
1. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Gminy Bargłów Kościelny realizowane jest poprzez podpisanie umowy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt z siedzibą w Radysy 13, 12-230 Biała Piska.
2. Opieka nad wolno żyjącymi kotami, w szczególności ich dokarmianie, sprawowana będzie w przypadku pojawienia się ich na terenie gminy i zgłoszenia przez mieszkańców. Pomoc potrzebującym zwierzętom, szczególnie w przetrwaniu okresu zimowego, polegać będzie na dokarmianiu poprzez zakup i ustawienie suchej karmy w miejscach gdzie najczęściej będą widywane zwierzęta. Realizacja opieki nad kotami wolno żyjącymi odbywać się będzie przy pomocy jednostek pomocniczych gminy – sołtysów sołectwa, na terenie, którego wystąpił problem kotów wolno żyjących lub młodzieży szkolnej w uzgodnieniu z Urzędem Gminy.
3. Odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Bargłów Kościelny objęte będą zwierzęta pozostawione bez opieki, w stosunku, do których nie istnieje możliwość ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką dotychczas pozostawały. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt odbywa się na wezwanie telefoniczne lub pisemne w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. Odławianie bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Bargłów Kościelny prowadzone jest przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt z siedzibą w Radysy 13, 12-230 Biała Piska. Odławianie bezdomnych zwierząt będzie prowadzone wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do wyłapywania zwierząt, który nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia zwierząt, a także nie będzie zadawał im cierpienia. Odłowione zwierzęta zostaną niezwłocznie przewiezione i umieszczone w schronisku dla zwierząt. Zwierzęta będą przetransportowane środkiem transportu dopuszczonym do użytkowania, przystosowanym do transportu zwierząt, oznakowanym nazwą i adresem Schroniska. Osoby zajmujące się wyłapywaniem, transportem i opieką nad zwierzętami muszą być odpowiednio przeszkolone.
4. Obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt realizowana będzie w Schronisku poprzez przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i kastracji przyjętych zwierząt, z wyjątkiem zwierząt, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów, z uwagi na stan zdrowia lub wiek. Zabiegi sterylizacji i kastracji będą przeprowadzane wyłącznie przez lekarza weterynarii.
5. Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizowane jest poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej schroniska o zwierzętach przeznaczonych do adopcji, a także umieszczenie informacji w sposób zwyczajowo przyjęty w gminie, tj. wywieszanie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy oraz na tablicy ogłoszeń sołectw. Gmina może prowadzić działania edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat obowiązków, jakie ciążą na właścicielach zwierząt domowych, promowanie prawidłowych postaw i zachowań człowieka w stosunku do zwierząt między innymi poprzez zajęcia edukacyjne, ulotki, plakaty, konkursy.
6. Uśpieniu mogą podlegać wyłącznie zwierzęta, które jeszcze są ślepe i nie ma możliwości zapewnienia dla nich właścicieli. Usypianie ślepych miotów zwierząt realizowane jest poprzez podpisaną umowę ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Radysach, które jest pod stałą opieką weterynaryjną – posiada umowę podpisaną z Gabinetem Weterynaryjnym w Piszu, ul. Wojska Polskiego 9/1. Lekarz weterynarii decyduje o uśpieniu ślepych miotów.
7. Zwierzęta gospodarskie, które w jakikolwiek sposób stały się bezdomne (uciekły, zabłąkały się, zostały porzucone), do czasu ustalenia ich właściciela mogą być czasowo przekazane innemu chętnemu opiekunowi, który zapewni zwierzęciu właściwe warunki bytowania. Przekazanie zwierzęcia nastąpi po uprzednim uzyskaniu zgody osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, którym zwierze ma być przekazane w celu zapewnienia im właściwej opieki.
8. W przypadku niemożliwości przekazania zwierząt wg zasad określonych w pkt. 7 zwierzętom gospodarskim zapewnia się miejsce w gospodarstwie Pana Tomasza Oleksiuka z siedzibą ul. Augustowska 43, 16-320 Bargłów Kościelny.
9. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt realizowane jest we współpracy z lek. wet. Tomaszem Oleksiukiem z siedzibą ul. Augustowska 43, 16-320 Bargłów Kościelny.
10. Realizacja zadań, o których mowa w pkt. 3-6, powierzona jest podmiotowi prowadzącemu schronisko dla zwierząt.
11. Koszt realizacji programu ponosi Gmina Bargłów Kościelny.
12. Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadań wynikających z niniejszego programu
wynosi 15 000 zł.
13. Środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań powierzonych podmiotowi prowadzącemu schronisko oraz innych podmiotów będą przekazywane sukcesywnie po wykonaniu zadania i wystawieniu faktury.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856; zm.: Dz. U. z 2013 r. poz. 645) do zadań własnych gminy należy coroczne opracowanie i realizacja gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Projekt programu na podstawie art. 11a cytowanej ustawy przygotowuje Wójt Gminy. Mając powyższe na uwadze, podjęcie niniejszej uchwały jest celowe i uzasadnione.
Metryka strony